Yunus EMRE BİYOGRAFİSİ / Yunus EMRE HAYATI / Yunus EMRE ESERLERİ 2021-2022
Yunus EMRE BİYOGRAFİSİ / Yunus EMRE HAYATI / Yunus EMRE ESERLERİEkleyen: DersTurkce.CoM | Okunma Sayısı: 2913

 

 

YUNUS EMRE (1250 -1320 )

13. yüzyılda Sakarya çevresinde yaşadığı sanı¬lan Yunus’un hayatı ve kişiliğine İlişkin bilgiler kısıtlıdır. Yunus Emre‘ye ait bilgiler, şiirlerinden ve onunla ilgili olarak sonradan yazılan kitaplardan sağlanmıştır.  Şiirlerinden; medrese eğitimi gördüğü, Bektaşi tarikatına bağlı olduğu, şeyhinin de Taptuk Emre olduğu anlaşılıyor. Bağlandığı tarikatın düşüncelerini yaymak için, gurbete çıkan dervişler geleneğine uygun olarak Anadolu’yu yöre yöre dolaşmıştır. Önemli şiirlerini 14.yüzyılda yazdığından 14.yüzyıl sanatçısı olarak da kabul edilen Yunus Emre şiirlerinde hem heceyi hem de aruzu kullan¬mıştır. Divan düzenleyecek,  mesnevi hazırlayacak düzeyde bu kültürün içinde olmakla birlikte halka dönük yüzünü hep korumuştur. Şiirlerinde tasavvufi Tanrı sevgisiyle birlikte hoş¬görü, barış, kardeşlik, insan sevgisi gibi temaları yalın ve içtenlikti bir anlatımla dile getirmiştir.

Yunus’u değerli ve kalıcı kılan en önemli özel¬liklerinden biri de dilidir. Zorunlu olarak kullandığı din ve tasavvuf terimleri dışında yabancı sözcüklere rastlanmaz şiirlerinde. Süsten uzak, lirik bir dili vardır. Divanında yer alan şiirlerini Halk edebiyatı gele¬nekleriyle yazmış, bu şiirlerde hece ölçüsünü kul¬lanmıştır. Divanı bize Yunus’u daha iyi tanıtan bir niteliktedir. Yunus Emrenin Divanın dışında aruz ölçüsüyle ve mesnevi bi¬çiminde yazdığı Risalet-ün Nushiye ( öğütler kitabı ) adlı bir yapıtı vardır. Burada didaktik, mistik şiirleri yer alır.  Unesco, 1991 yıhnı ‘Yunus Emre Sevgi Yılı ” olarak ilan etmiştir.

 

Halk Edebiyatı Sanatçıları Sayfasına Dönmek İçin Tıklayınız..

 

Genel Yazar/ Şair Biyografi Kategorisine Dönmek İçin Tıklayınız…

 

 
 Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.