Cömertlik ve Cömert İnsanların Özellikleri İle İlgili Yazı 2021-2022




Cömertlik ve Cömert İnsanların Özellikleri İle İlgili Yazı



Ekleyen: Ziyaretçi | Okunma Sayısı: 20

Cömertlik;

İkram, ihsan ve yardım etme alışkanlığına verilen bir isimdir.  İnsanın, sâhip olduğu imkânlardan ihtiyaç duyan kişilere ihsan ve yardımda bulunmasını sağlayan üstün bir ahlaki vasıftır.

Cömert İnsanların Özellikleri 

1. Yardımsever olup bencil(kendini düşünen) değildirler.

2. Yardım sonrası o kişiden karşılık beklemezler.

3. Şefkatli ve merhametli kişiliğe sahiptirler.

4. Çevresini iyi gözlem yapıp muhtaç durumdakilere yardım ederler.

5. Sadece maddi değil karşısındakine manevi destekte de bulunurlar.

6.Kin tutmazlar, kolay affederler ve içlerinde sevgi dolu bir dünya vardır.

 

Hadisi Şerifete Efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V) Cömert Kişiler İçin Şöyle Buyurmuştur:

"Cömert kişi Allah’a yakın, cennete yakın, insanlara yakın ve cehennem ateşinden uzaktır. Cimri ise Allah’tan uzak, cennetten uzak, insanlardan uzak ve cehennem ateşine yakındır. Cömert câhil, ibadet eden cimriden Allah’a daha sevimlidir.” (Tirmizî, Birr, 40)

 

“Allah Teâlâ Cevâd’dır, yani cömert ve ihsân sâhibidir, bu sebeple cömertliği sever. Yine O, güzel ahlâkı sever, kötü ahlâktan da hoşlanmaz.” (Suyûtî, I, 60)





 Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece dersturkce.com'a aittir. Sitemizde yer alan dosya ve içeriklerin telif hakları dosya ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olan dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Dosya 72 saat içerisinde siteden kaldırılır.Telif Hakkı Hakkında|Editör, ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir içerikten dersturkce.com sorumlu değildir.İLETİŞİM:dersturkcem@gmail.com
Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.